چه تب سنجی برای شما مناسب است؟

چه تب سنجی برای شما مناسب است؟

یکی از فاکتورهای مهم در هنگام بروز بیماری، داشتن یا نداشتن تب است. مثلا افزایش دمای بدن به مدت سه روز یکی از نشانه های ضرورت مراجعه به پزشک برای بیمار است و دمای بالاتر از ۴۰ درجه ی سانتی گراد موجب تشنج در کودکان میشود. پس داشتن یک ترمومتر دقیق مسأله ی مهمی به شمار میرود؛ اما با توجه به انواع تب سنج های موجود در بازار، انتخاب یک تب سنج خوب، امری دشوار به نظر میرسد.

برای کودکان کمتر از ۳ سال چه تب سنجی استفاده کنیم؟

برای کودکان کمتر از ۳ سال پیشنهاد میشود که دمای بدن از روش مقعدی اندازه گیری شود، زیرا این روش دقیق ترین روش اندازه گیری دمای بدن شناخته میشود. روش اندازه گیری زیربغلی هرچند که ساده ترین روش اندازه گیری دمای بدن محسوب میشود، اما کمترین دقت را دارد. اگر دمای بدن از روش زیربغلی بیشتر از ۳۷ درجه ی سانتی گراد باشد، حتما باید از روش مقعدی یک بار دیگر دما را اندازه گیری کنید

برای کودکان ۳ سال و بالاتر چه تب سنجی استفاده کنیم؟

برای کودکان در این محدوده ی سنی، سنجش دمای بدن از طریق دهان روش مناسبی است اما برخی از کودکان با قرار دادن تب سنج در دهان مشکل دارند و نمیتوانند تب سنج را به اندازه ای که برای سنجش دقیق دمای بدن لازم است، در دهان نگه دارند. سنجش تب از طریق گوش روش دیگری است که میتواند در این موارد مناسب باشد. اما قرار دادن درست تب سنج در این حالت کمی نیاز به مهارت دارد و همچنین معمولا دمای اندازه گیری شده از دو گوش با هم یکسان نیست. تب سنج های پیشانی که دمای بدن را از طریق امواج مادون قرمز منتشر شده از رگ های اطراف سر اندازه گیری میکند، برای کودکان بیشتر از ۳ ماه قابل قبول است اما باید توجه داشته باشید که این تب سنج ها بعنوان یک وسیله ی تشخیص اولیه به کار میرود و در صورتی که دمای اندازه گیری شده توسط این تب سنج ها از حد معمولا بالاتر باشد، حتما باید از طریق سنجش مقعدی وضعیت دقیق دمای بدن کودک بررسی شود.

برای افراد بالغ

برای این محدوده ی سنی، سنجش دهانی و مادون قرمز(از طریق پیشانی) روش مناسبی است

تب سنج های تماسی دیجیتال

تب سنج های تماسی دیجیتال پرفروش ترین و ارزان ترین نوع تب سنج ها هستند. در خرید این تب سنج ها به دنبال نمایشگر درشت و کلید روشن و خاموش نرم باشید. این تب سنج ها معمولا در دو مدل سری خشک و قابل انعطاف موجود هستند. معمولا سری خشک برای سنجش دما از روش مقعدی، دهانی و زیر بغل قابل استفاده میشود اما همه ی سری های قابل انعطاف برای روش مقعدی مناسب نیستند.

تب سنج های مادون قرمز 

این نوع تب سنج ها حرارت ساتع شده از بدن را اندازه گیری میکنند. قرار دادن برخی از این نوع تب سنج ها در محل اندازه گیری شاید دشوار باشد اما این تب سنج ها میتوانند دما را در عرض ۱ تا ۳ ثانیه اندازه گیری کنند که سریع ترین زمان ممکن در بین تب سنج ها محسوب میشود. تب سنج های مادون قرمز جزو گرانترین تب سنج ها به حساب می آیند در حالیکه نسبت به تب سنج های ارزان تر، لزوما دقت بالاتری ندارند. برخی از تب سنج های مادون قرمز دما را از طریق گوش می سنجند. توجه داشته باشید، در صورتی که پروب این تب سنج ها سرد باشد، دمای بدن شما را پایین تر نشان میدهند به همین خاطر برخی از مدل های این تب سنج ها یک مد گرمایش قبل از استفاده دارند. نوع دیگری از تب سنج های مادون قرمز تب سنج های پیشانی هستند که معمولا کودکان این تب سنج ها را به تب سنج های دهانی و گوشی ترجیح میدهند. برای سنجش دما از طریق این تب سنج ها، تب سنج را به پیشانی نزدیک کنید و دکمه ی روشن دستگاه را فشار دهید و آن را نگه دارید. با این کار دو حلقه ی قرمز رنگ بر روی پیشانی ظاهر میشود؛ حالا دستگاه را کمی دور یا نزدیکتر کنید تا این دو خط بر روی هم بیفتند و همگرا شوند. در این حالت دکمه ی روشن را رها کنید تا دمای بدن نمایش داده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *